Skip to main content

How to knit with knitting loop machine - Newborn hat

My new project with knitting loop machine is awesome. I made many newborn hats for our hospital - neonatal department. This knitting machine is from aliexpress and you can find it HERE. This is kids version with 40 needles.

***


Môj ďalší projekt - pletené čiapky pre novorodencov na novorodenecké oddelenie v našej nemocnici, vyrobené na pletacom stroji pre deti (40 ihlicovom) z aliexpressu nájdete TU.  


Video tutorial How to knit newborn hat 
is HERE
Language slovak, subtitles english. Step by step tutorial how to knit this easy newborn hat. 
*** 
Video návod ako upliesť takúto jednoduchú čiapku nájdete
alebo vo videu nižšie. Hovorené slovo slovensky, inštrukcie a titulky anglicky.  Comments

Popular posts from this blog

How to crochet - Cord holder headphones organizer - háčkovanie

Easy way to organize your headphones or charger - cord holder - DIY project. What we need: - soft yarn - a hook - a pair of scissors - blutn sewing needle - big button

How to crochet - Pojmy a skratky - háčkovanie

Milovníci a milovníčky háčkovania, vitajte :) väčšinou robím návody v angličtine s anglickými skratkami a textami, pre skúsenejšieho "háčkera" to nie je žiadna tragédia, ale začiatočníci, ktorí ešte háčkovaciu terminológiu nemajú v krvi, môžu mať s anglickým návodom trošku problém. Preto vám prinášam pojmy a skratky, ktoré bežne používam vo svojich návodoch a k nim krátke vysvetlivky. Verím, že tento článok bude pre vás osožný, pokojne ho zdieľajte a majte krásny deň. yw

How to crochet - Patience dolls clothes - háčkovanie

Tonner dolls - Wilde imagination - Ptience dolls   - this is my new obbsesion. I found this doll in Facebook group about crochet and fell in love with her at first sight. Patience doll Dotty from Wilde Imagination. Perfect. But, all of them were SOLD OUT.