Wednesday, 15 July 2015

How to create - Indian headbands

Great fun for kids and not only for them :). How to draw feathers and make indian headbands. Photo tutorial for you.
If you want to make nice indian headbands for your kids, this is a short photo tutorial how to do them. It's really fun for you and kids, because they can help you so much.


What we need:
- feathers
- acrylic colours and brushes
- colour papers
- a band
- punching machine
- skewers
- glue

Draw feathers as you like, use brushes or skewers, fold piece of paper in half and draw indian pattern. Leave it until it dry. Add a glue inside the folded paper and put there your dried feathers. Make small holes on the ends of paper and add band. Yes it's so easy :). 

Leto a indiáni. To ide k sebe. A malí indiáni sa nezaobídu bez super indiánskych čeleniek. Načo ich kupovať, keď si ich môžete vyrobiť sami a pripraviť tak deťom skvelú zábavu? Jednoduchý návod a fotky vám priblížia ako na to.

Čo budeme potrebovať?
- pierka
- štetce a špajle
- akrylové farby
- farebný papier
- dierovač
- gumičky
- lepidlo

Papier preložte na polovicu v požadovanej výške čelenky. Pokreslite pierka a papier indiánskymi vzormi, alebo nechajte deti, nech sa realizujú. Čím viac farieb, tým lepšie. Indiánske vzory nájdete na nete. 

Počkajte kým všetko zaschne. Počas krásnych slnečných dní, ak necháte všetko na slnku, je to suché do pol hodinky. Do vnútra preloženého papiera naneste lepidlo a vložte pierka. Na koncoch papiera urobte dierky a pripevnite gumičku.

Áno, je to takto jednoduché a prinesie to kopec zábavy.

1 comment:

  1. They research, they teach themselves, they make a move, they have a totally unique outlook, it is this attitude that separates the two gatherings, not ability, not cash, not their social foundation, mentality and attitude alone is the thing that isolates those carrying on with normal lives from those carrying on with a day to day existence less common. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA Size: 30ml

    ReplyDelete