Sunday, 12 July 2015

Poppy volcano

Poppy seeds are highly nutritious and less allergenic than other seeds or nuts. Poppy seed is full of calcium, iron and magnesium. Inclusion of poppies in a regular diet is very beneficial to our health. 

Mak obsahuje pozoruhodné množstvo bielkovín, vláknin, tukov či vitamínu E. Je tiež bohatý na železo, horčík a vápnik. Preto je vhodné zaradiť ho do jedálnička pravidelne. Obsahuje dokonca viac vápnika ako mlieko, čiže by mal byť neodmysliteľnou súčasťou stravy ľudí s mliekovou alergiou a intoleranciou.

Makové sopky - bezmliekové, bezlepkové

Hoci špaldová múka nie je naozaj bezlepková, veľa ľuďom s intoleranciou, lepok obsiahnutý v špalde nerobí problémy. Ak predsa, použite bezlepkovú múku. 

2PL ovocného cukru
3PL špaldovej múky
5PL makového mixu (návod nižšie)
1 vajce
8PL mandlového mlieka
3 štipky sody bikarbony
pár kvapiek oleja na formičky
domáci džem, napríklad jahodový

Makový mix
250g maku
100g lieskovcov
2PL kokosu srtúhaného
- všetko spolu pomixujeme a pridáme 2PL ľanových semien. 

Všetky ingrediencie zmiešame dokopy na vláčne cesto, naplníme muffinové formičky a pečieme na 180°C 25 až 30 minút. Ešte horúce "sopky" roztvoríme lyžičkou a na vršky nalejeme džem. 
Dobrú chuť!

ENG

Poppy volcano - gluten free, dairy free

Spelled flour is not gluten free, but many people with gluten intolerance have not a problem with spelled products. If you have a  problem, use gluten free flour.

2PL fructose
3PL spelled flour
5PL poppy mix (instruction below)
1 egg
8PL almond milk
3 pinches of baking soda
a few drops of oil into molds
homemade jam, strawberry for example

Poppy mix
250g poppy seeds
100g hazelnuts
2PL coconut (grated)
- blend it together and add to recipie, you need just 5 tablespoons, keep the rest of this poppy mix in the freezer and use for anything else. 

Put all ingredients into a bowl and blend them together to a supple dough. Don't forget to put an oil to your molds and then fill them with a dough. Bake at 180°C, 25 - 30 minutes. 

After baking, hot volcanos unfold (open) with a little spoon and fill tops with a jam as in the picture. 
Bon appetit!

No comments:

Post a Comment