Skip to main content

How to crochet - Butterfly - háčkovanie

Crochet is great relax, it's something like meditation. Oh yes, it really is. I love crochet. It's best part of my days. And crochet is for EVERYONE. Yes, for everyone who wants to start with it. If you want to try it, come on... these are my easy tutorials - video tutorials for better imagination. 

Today, you can learn, how to crochet a small butterfly aplique for your hat or winter coat, or for a blanket, how I use it. You can find more of these cool easy tutorials in my blog section "How to create"  or find label "crochet". 

Comments

Popular posts from this blog

How to crochet - Cord holder headphones organizer - háčkovanie

Easy way to organize your headphones or charger - cord holder - DIY project. What we need: - soft yarn - a hook - a pair of scissors - blutn sewing needle - big button

How to crochet - Pojmy a skratky - háčkovanie

Milovníci a milovníčky háčkovania, vitajte :) väčšinou robím návody v angličtine s anglickými skratkami a textami, pre skúsenejšieho "háčkera" to nie je žiadna tragédia, ale začiatočníci, ktorí ešte háčkovaciu terminológiu nemajú v krvi, môžu mať s anglickým návodom trošku problém. Preto vám prinášam pojmy a skratky, ktoré bežne používam vo svojich návodoch a k nim krátke vysvetlivky. Verím, že tento článok bude pre vás osožný, pokojne ho zdieľajte a majte krásny deň. yw

How to crochet - Patience dolls clothes - háčkovanie

Tonner dolls - Wilde imagination - Ptience dolls   - this is my new obbsesion. I found this doll in Facebook group about crochet and fell in love with her at first sight. Patience doll Dotty from Wilde Imagination. Perfect. But, all of them were SOLD OUT.