Wednesday, 23 November 2016

How to crochet - Pojmy a skratky - háčkovanie

Milovníci a milovníčky háčkovania, vitajte :)
väčšinou robím návody v angličtine s anglickými skratkami a textami, pre skúsenejšieho "háčkera" to nie je žiadna tragédia, ale začiatočníci, ktorí ešte háčkovaciu terminológiu nemajú v krvi, môžu mať s anglickým návodom trošku problém. Preto vám prinášam pojmy a skratky, ktoré bežne používam vo svojich návodoch a k nim krátke vysvetlivky. Verím, že tento článok bude pre vás osožný, pokojne ho zdieľajte a majte krásny deň. ywzákladné skratky, ktoré používam v návodoch


MR  magic ring - MK  magický kruh 
-  tento MK sa používa pri háčkovaní do kruhu alebo do špirály, napríklad keď háčkujeme čiapky alebo amigurumi hračky, v návode TIC TAC TOE nájdete postup ako uháčkovať magický kruh, video návod nájdete TU
FSC foundation single crochet stitch - podkladový (alebo základný) krátky stĺpik ZKS
- tento FSC alebo ZKS sa používa pri lineárnom háčkovaní, je to vlastne retiazka a krátky stĺpik v jednom - používa sa pri háčkovaní väčších projektov, alebo keď chceme háčkovať do kruhu, aby sa nám retiazka nepokrútila - je to zlepšovák pre začiatok háčkovania a používa sa výhradne na začiatku. Návod na tento FSC nájdete v mojom videu TU

SC single crochet stitch - KS krátky stĺpik
- základný, jednoduchý, taký obyčajný - to je krátky stĺpik, háčkovanie s KS sa využíva, keď chceme mať prácu hustú bez väčších dierok, ako pri amigurumi hračkách, tiež sa dá kombinovať s dlhým stĺpikom a inými pre dosiahnutie rôznych vzorov. V návode TU môžete vidieť, ako na SC. DC double crochet stitch - DS dlhý stĺpik
- používa sa na rôzne projekty a je to jeden z najpoužívanejších stehov, vznikajú z neho väčšie dierky, ak používate napr. hrubú vlnu na čiapku, bude dostatočne teplá a hrejivá aj keď bude z dlhých stĺpikov. Návod na dlhý stĺpik nájdete TU.


CH chain - RO retiazkové oko
-  používa sa na začiatku háčkovania, na konci riadkov a pri vytváraní TU.
rôznych vzorov, pomocou RO vieme vytvárať priestor, vhodný napríklad na gombíkové dierky. Návod je

SL ST slip stitch - PO pevné oko
-  pevné oko využívame najčastejšie na ukončenie háčkovania, môže sa však vyskytnúť aj v inej časti projektu. Návod si môžete pozrieť TU.


HDC half double crochet stitch - PDS polovičný dlhý stĺpik
- pre tento steh nemám video návod, postup je však pod
obný ako pri dlhom stĺpiku, vynecháme však predposledný krok DS, tento steh je o niečo málo nižší ako DS a vytvára teda menšie dierky v projekte. Na youtube.com je množstvo návodov pre PDS.
TC triple crochet stitch - 2xDS dvakrát nahodený dlhý stĺpik
- tiež vyplýva y DS, na začiatku však vlnu okolo háčika navinieme dvakrát, potom po dvoch očkách sťahujeme y háčika ako pri DS. 

INC increasing - rozširovanie

- používa sa hlavne pri amigurumi hračkách a čiapkach, platí tu vždy presný postup, ktorý treba dodržiavať, základ rozširovania je v tom, že urobíte do jedného očka 2KS alebo 2DS... Keď urobíme do jedného očka viac ako 2KS alebo 2DS (napr. do každého očka 5DS) vytvárame riasenie. Návod na rozširovanie nájdete napríklad v mojom návode Bábika TU.

DEC decreasing - zužovanie
- podobne ako INC sa používa hlavne pri amigurumi hračkách ale dá sa využiť aj v iných projektoch, Krátke video ako na to nájdete TU.  V angličtine nazývam tento steh secret two together sec2tog.No comments:

Post a Comment