Skip to main content

Strawberry breakfast mash

Breakfast - the most important food of the day. This is my next variation of a breakfast mash.
If you like millet mashes, you need more and more inspirations, because nobody wants to eat the same mash again and again. This one is not so sweet, but very tasty and healthy of course. 


EN
I'm in my parents apartment today, so I have my ingredients all in one plus almond milk. 

For one really big or two smaller portions:
- one and a half handful of millet
- one handful of nuts and dried fruit mix
- one teaspoon of chia seeds and linseeds
- 250ml almond milk

Add all of these ingredients to a pot until it start to boil. Then find in parents kitchen some fruits. Apple, banana, kiwi, mango... It's up to you. I found strawberries. And add it to the pot. The best for millet is to boli it for 7 minutes and then cover it for 5 minutes. 


Next step is not necessary. Blend your mash if you like, or leave it as it is and serve. Bon appetit!

SK
Raňajky - najdôležitejšie jedlo dňa. Dnes prinášam ďalšiu variáciu raňajkovej kaše - jahodová pšenová kaša.

Rodičia odišli na dovolenku a potrebovali polievať kvety. Moje ráno sa o niečo málo líšilo od bežného rána a ja som zabudla na raňajky. Tak som si cestou k našim zbalila všetky suché ingrediencie do fľašky a mandľové mlieko do druhej. A u našich som prekutrala špajzu, mrazák a chladničku a našla som jahody.  Nech sa páči, rýchla, chutná zdravá kaša - menej sladká, takže ak chcete, môžete si ju prisladiť javorovým sirupom. 


1,5 hrste pšena
1 hrsť sušeného ovocia a orechov mix
1 čajová lyžička chia a ľanových semien
250ml mandľového mlieka
jahody

Všetko dáme do hrnca a prinesieme k varu, varíme 7 minút a po odstavení prikryjeme na 5 minút. Sami sa rozhodnite, či kašu pomixujete alebo nie. Ja si ju mixujem :). 

Comments

Popular posts from this blog

How to crochet - Cord holder headphones organizer - háčkovanie

Easy way to organize your headphones or charger - cord holder - DIY project. What we need: - soft yarn - a hook - a pair of scissors - blutn sewing needle - big button

How to crochet - Pojmy a skratky - háčkovanie

Milovníci a milovníčky háčkovania, vitajte :) väčšinou robím návody v angličtine s anglickými skratkami a textami, pre skúsenejšieho "háčkera" to nie je žiadna tragédia, ale začiatočníci, ktorí ešte háčkovaciu terminológiu nemajú v krvi, môžu mať s anglickým návodom trošku problém. Preto vám prinášam pojmy a skratky, ktoré bežne používam vo svojich návodoch a k nim krátke vysvetlivky. Verím, že tento článok bude pre vás osožný, pokojne ho zdieľajte a majte krásny deň. yw

How to crochet - Patience dolls clothes - háčkovanie

Tonner dolls - Wilde imagination - Ptience dolls   - this is my new obbsesion. I found this doll in Facebook group about crochet and fell in love with her at first sight. Patience doll Dotty from Wilde Imagination. Perfect. But, all of them were SOLD OUT.