the ordinary diary: Dream catcher

Tuesday, 3 February 2015

Dream catcher

História lapačov snov siaha do dávnej minulosti k severoamerickému kmeňu indiánov Ojibwe. Majú chrániť majiteľa pred zlými snami a v modernom svete sa používajú aj ako bytová dekorácia alebo módny doplnok.


U lapačov určených na "chytanie" zlých snov sú presné pravidlá, ako majú byť zhotovené a prečo tomu tak je, tiež má každý prvok lapača svoju presnú úlohu. Tie dekoračné už pravidlám nepodliehajú tak striktne. Starí indiáni verili tomu, že sny sa dajú ovplyvniť a nočné mory nie sú pre človeka prospešné, ani potrebné a naučili sa voči nim brániť pomocou dreamcatcherov - lapačov snov. Dokonca aj výber farby lapačov nie je náhodný a každá farba znamená niečo iné. Biela farba napríklad znamená začiatok a koniec niečoho, symbolizje harmóniu medzi nebom a zemou, tiež posilňuje vlastnosti inej farby, použitej v lapači, ružová znamená lásku a priateľstvo, oddanosť a sentimentalitu, zelená je farbou prírody, nádeje, plodnosti a citlivosti, modrá je farba duše, predstavuje liečenie a ochranu, symbolizuje nekonečnosť, opatrnosť a rozvážnosť...


Lapač by mal mať kruhový tvar, ideálne drevený, napríklad z vŕby, pôvodné lapače boli iba z prírodných materiálov, dreva, kože a pierok, dnes sa na ich výrobu používajú aj rôzne iné materiály, ako je plast či kov, bavlnky a iné...Kruhový tvar lapača predstavuje vesmír, univerzum, všetko okolo nás, pavučina sa vypletá súmerne, čo znamená harmóniu, slúži na zachytenie snov a ich triedenie na nočné mory, ktoré pavučinou neprejdú, stratia sa v nej a prvé ranné lúče ich spália a sny dobré, ktoré si nájdu cestu ku stredovej gorálke (predstavuje JA majiteľa lapača) a po pierkach sa spustia do hlavy spáča. Na lapači môžu byť zavesené rôzne predmety. Aj tie majú svoje opodstatnenie. Pierka  sú symbolom slobody, korálky symbolizujú zem a planéty okolo nej, mušľa je symbol domova a bezpečia, čínska minca znamená harmóniu medzi nebom a zemou. Podľa Feng-shui lapače umiestnené v interiéroch ovplyvňujú prúdenie energie a prinášajú harmóniu a pozitívnu energiu do našich domovov.
No comments:

Post a Comment